Notice: unserialize() [function.unserialize]: Error at offset 2 of 509 bytes in /lib/class.cache.php on line 32
 Opis produktu - Fakty i mity - Sztukateria DECOR SYSTEM

Fakty i mity

1. Listwy w odcinkach 1,2 m są tańsze i łatwiejsze w montażu.

MIT: Okazuje się, że wcale tak nie jest. Standartowe okno ma wymiar 1,5 m na 1,5 m, zatem krótkie listwy wymagają robienia łaczeń praktycznie na każdej krawędzi okna. Listwy 2-metrowe wystarczają na wyrobienie boków bez zbędnych łączeń, a odpady są na tyle długie, że z powodzeniem można je wykorzystać na docinki.

2. Elementy 2-metrowe są droższe, bo ulegają uszkodzeniom w transporcie.

MIT: Listwy DecorSystem są odpowiednio zabezpieczane w transporcie. Elementy sztukaterii są przekładane styropianem i przesyłane standartowo na palecie, aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń. Gdyby jednak mimo wszystko towar dotarł uszkodzony, klient nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów. Bezzwłocznie dosyłamy nowe listwy, biorąc ciężar procedury reklamacyjnej na siebie.

3. Listwy 2-metrowe są praktyczniejsze w montażu.

PRAWDA: Łączenie listew wymaga pewnej wprawy i w najbardziej widocznych miejscach lepiej jest unikać takiego zabiegu. Obudowa okna czy drzwi, w której zastosowano 2-metrowe odcinki będzie wyglądać doskonale, gdy nie będą na niej widoczne ślady po połączeniu profili. Takie łączenie jest oczywiście wykonalne i przy pewnej wprawie zachowuje estetykę wykończenia, ale w miejscach najbardziej widocznych i reprezentacyjnych naszej elewacji warto sięgnąć po długie odcinki, gwarantujące nieskazitelny efekt.

4. Metoda natryskowa lepiej się sprawdza przy powlekaniu długich odcinków.

MIT: Podłużne elementy, takie jak listwy ścienne, gzymsy czy listwy do boniowania lepiej pokrywać w technologii ciągnionej. Metoda ta gwarantuje uzyskanie ostrych krawędzi i gładkich płaszczyzn. Ostre krawędzie sprawiają, że sztukateria zewnętrzna zamontowana na elewacji jest bardziej wyrazista. Gładka powierzchnia listew bardzo ułatwia obróbkę łączeń i skraca czas montażu, a tym samym koszty są niższe.

5. Listwy wykonane metodą natryskową są trudniejsze w montażu.

PRAWDA: Listwy styropianowe charakteryzują się tym, że po wycięciu na końcach posiadają tzw. "przepalenia".  W sytuacji gdy musimy połączyć nieprzycięte końce takich listew, sprawa jest utrudniona i wymaga już odrobinę więcej pracy. Listwa pryskana nie ma na całej długości pokrycia o równomiernej grubości a to może prowadzic do powstania skoków w miejscu łaczenia. Łatwiej jest z listwami wykonanymi metodą ciągnioną, bo są idealnie równe na całej powierzchni - tutaj ryzyko różnic w grubości powłoki jest praktycznie zerowe. Jakkolwiek metoda natryskowa ma swoje zastosowanie i świetnie się sprawdza w przypadku małych, nieregularnych elementów jak zworniki, wsporniki czy bonie.

6. Im twardsza listwa, tym większa odporność na uszkodzenia mechaniczne.

MIT: Twardy materiał, to materiał kruchy, podatny na uszkodzenia i trudny w montażu. Krucha listwa, w której na skutek uderzenia powstała drobna szczelina, w warunkach zimowych będzie rozłupywana delikatnie przez wodę zamarzającą właśnie w tej szczelinie. Elastyczny produkt DecorSystem w przypadku lekkiego uderzenia odkształci się, ale wróci do poprzedniego profilu, natomiast jeżeli ciągła stuktura powłoki ulegnie uszkodzeniu i powstanie szczelina, w której zamarznąć może woda, listwa nie skruszy się, a jedynie ewentualnie wybrzuszy się delikatnie, by po roztopie wrócić do dawnego położenia. Listwa powinna być w miarę twarda, ale jednocześnie powinna wykazywać pewną elastyczność.